İzmir Küreysel Havacılık ve Uzay Konferansları

Birincisi 13 - 14  Kasım 2008 tarihinde EGEV ve ESBAŞ tarafından organize edilmiştir.

İZKA, İZTO, EBSO, EİB ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının destekleri ile  gerçekleşen ve fevkalade bir başarı ile tamamlanan bu Konferans ile, havacılık sektöründeki yerli ve yabancı tarafların bir araya gelerek yeni işbirliği ve yatırım fırsatlarının doğacağı bir buluşma platformu oluşturulması hedeflenmişti.

Konferansta, ağırlıklı olarak, inovasyon, kümelenme, Ar - Ge, eğitim, tedarik zinciri, offset ve yeni ürün temaları işlenmişti.

Boeing, Sikorsky, Lockheed Martin, FTB - Lisi, Fokker Elmo, PFW, Eldor Elektronik gibi dünya havacılık sektörünün lider firmalarından üst düzey yöneticilerin katıldığı konferansa,  TAI, TEI, Havelsan, Alp Havacılık, Kale Havacılık, THY, ODTÜ, TUBİTAK, Anadolu Üniversitesi gibi Türkiye’den kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri de katılarak birer sunum yapmışlardır. Bu konferans İzmir’de kurulmakta olan ve çalışmaları süren “Havacılık ve Uzay Kümelenmesi” projesinin ilk adımını oluşturmuştur.

İkincisi 6-7-8 Ekim 2010 tarihlerinde Egev ve Esbaş tarafından kurulan  Havacılık ve Uzay Sanayi Kümesi tarafından organize edilmiş ve yine dünyanın önde gelen firmalarının ve ülkemizin bu sektördeki en önemli kamu ve özel sektör kuruluşlarının katılımı ile gerçekleşmiştir.
Bu konferansa Milli Savunma Bakanımız Sayın Vecdi Gönül’ de katılmış hem bizleri,hemde tüm konuklarımızı onurlandırmıştır.

Küme kuruluşu aşamasında ön görülen ara eleman yetiştirilmesi için bir yüksek okulun açılması, Ege Üniversitesi ve Gaziemir Belediyesi ile yapılan konuşmalarla gerçekleşmiş ve 07 Ekim 2010 tarihinde okulun açılışı da Milli Savunma Bakanımız tarafında yapılmıştır.
 
Konferanslar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız...